Zapytaj Medyka: zdrowie, medycyna, psychologia, diety

Informacje medyczne: profilaktyka zdrowotna, zdrowy styl życia, psychologia, diety, sport. Najnowsze publikacje i odkrycia naukowe. Zapytaj Medyka o co chcesz!

Żurawina na zakażenie układu moczowego

Napisane 05.11.2020 przez admin

Tagi: układ-moczowy zakażenie leczenie zdrowie choroby leki dieta żurawina medycyna lekarz seks

Zakażenie układu moczowego: objawy, leczenie, profilaktyka! U młodych kobiet 85% zakażeń układu moczowego jest związanych z aktywnością seksualną.

Pij sok z żurawin, by uniknąć nawrotów zakażeń pęcherza moczowego. Jest to odwieczna metoda, potwierdzająca się także współcześnie. Przez wiele lat lekarze sądzili, że żurawiny działają po prostu zakwaszające na mocz, co jest czynnikiem przeciwbakteryjnym. Obecne badania wskazują jednak także i inne drogi działania żurawin i czarnych jagód. Mają one zdolność zapobiegania przywieraniu bakterii chorobotwórczych do ścian dróg moczowych i pęcherza moczowego, bakterie coli, normalnie bytujące w jelitach, przedostają się do pęcherza, zakotwiczają się tam za pomocą włosowatych wypustek i powodują zakażenie. Substancje zawarte w żurawinach uszkadzają "przyczepy" bakterii, co powoduje, że nie mogą się dobrze usadowić na ścianie pęcherza i zostają wypłukane przez mocz. Uniemożliwia to zatem rozwinięcie się infekcji. Prof. Anthony Sobota, mikrobiolog z Uniwersytetu Stanowego Ohio w Youngstown, pierwszy odkrył ten mechanizm działania żurawin w 1984 roku. W roku 1991 naukowcy izraelscy z Instytutu Weizmanna ogłosili w "New England Journal of Medicine", że udało im się wyizolować dwie substancje czynne z żurawin i czarnych jagód. Testowali oni różne soki: z mango, grejpfruta, gwajawy, pomarańczy i ananasa, ale jedynie sok z czarnych jagód i żurawin zawierał składniki skutecznie blokujące "przylepianie się" bakterii chorobotwórczych. Jaka ilość soku jest skuteczna? Badania wykazały, że 115-455 ml Klasyczne badanie, które przeprowadził dr Prodromos N. Papas ze Szkoły Medycznej uniwersytetu w Tufts wykazało, że 455 ml soku z żurawin dziennie zapobiega zakażeniom układu moczowego u 73% badanych. Gdy przestali oni pić sok, infekcje nawróciły u ponad połowy badanych w ciągu sześciu tygodni. Nawet wypijanie dzień przez siedem tygodni koktajlu żurawinowego (115-170 ml), zawierającego 30% czystego soku zapobiegało zakażeniom układu moczowego u około 2/3 z grupy badanych osób w starszym wieku.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ćwiczeniami fizycznymi pokonasz stres

Jak sport pomaga radzić sobie ze stresem? Sport pomaga w aktywnym życiu, redukuje napięcia i zwalcza depresję. Wiele badań naukowych dowodzi, że to najlepsza metoda dbania o kondycję psychofizyczną.Ćwiczenia fizyczne na wiele różnych sposobów pomagają zredukować skutki stresu. Dzięki nim budujemy tkankę mięśniowy, poprawiamy krążenie krwi

Czytaj więcej...

Otręby pszenne

Rak jelita grubego to najczęstsza przyczyna zgonów u mężczyzn spowodowana złą dietą. Sprawdź jak zapobiegać i co jeść aby zminimalizować ryzyko zachorowania.Jeśli nie stosujesz żadnych sposobów zapobiegania rakowi jelita grubego, to jedz choć trochę otrąb pszennych. Takie zalecenie wynika z badań, jakie przeprowadził dr Jerome J. DeCosse

Czytaj więcej...