Zapytaj Medyka: zdrowie, medycyna, psychologia, diety

Informacje medyczne: profilaktyka zdrowotna, zdrowy styl życia, psychologia, diety, sport. Najnowsze publikacje i odkrycia naukowe. Zapytaj Medyka o co chcesz!

Żurawina na zakażenie układu moczowego

Napisane 05.11.2020 przez admin

Tagi: układ-moczowy zakażenie leczenie zdrowie choroby leki dieta żurawina medycyna lekarz seks

Zakażenie układu moczowego: objawy, leczenie, profilaktyka! U młodych kobiet 85% zakażeń układu moczowego jest związanych z aktywnością seksualną.

Pij sok z żurawin, by uniknąć nawrotów zakażeń pęcherza moczowego. Jest to odwieczna metoda, potwierdzająca się także współcześnie. Przez wiele lat lekarze sądzili, że żurawiny działają po prostu zakwaszające na mocz, co jest czynnikiem przeciwbakteryjnym. Obecne badania wskazują jednak także i inne drogi działania żurawin i czarnych jagód. Mają one zdolność zapobiegania przywieraniu bakterii chorobotwórczych do ścian dróg moczowych i pęcherza moczowego, bakterie coli, normalnie bytujące w jelitach, przedostają się do pęcherza, zakotwiczają się tam za pomocą włosowatych wypustek i powodują zakażenie. Substancje zawarte w żurawinach uszkadzają "przyczepy" bakterii, co powoduje, że nie mogą się dobrze usadowić na ścianie pęcherza i zostają wypłukane przez mocz. Uniemożliwia to zatem rozwinięcie się infekcji. Prof. Anthony Sobota, mikrobiolog z Uniwersytetu Stanowego Ohio w Youngstown, pierwszy odkrył ten mechanizm działania żurawin w 1984 roku. W roku 1991 naukowcy izraelscy z Instytutu Weizmanna ogłosili w "New England Journal of Medicine", że udało im się wyizolować dwie substancje czynne z żurawin i czarnych jagód. Testowali oni różne soki: z mango, grejpfruta, gwajawy, pomarańczy i ananasa, ale jedynie sok z czarnych jagód i żurawin zawierał składniki skutecznie blokujące "przylepianie się" bakterii chorobotwórczych. Jaka ilość soku jest skuteczna? Badania wykazały, że 115-455 ml Klasyczne badanie, które przeprowadził dr Prodromos N. Papas ze Szkoły Medycznej uniwersytetu w Tufts wykazało, że 455 ml soku z żurawin dziennie zapobiega zakażeniom układu moczowego u 73% badanych. Gdy przestali oni pić sok, infekcje nawróciły u ponad połowy badanych w ciągu sześciu tygodni. Nawet wypijanie dzień przez siedem tygodni koktajlu żurawinowego (115-170 ml), zawierającego 30% czystego soku zapobiegało zakażeniom układu moczowego u około 2/3 z grupy badanych osób w starszym wieku.
Polecane
Polecane

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sposoby na bóle stawów

Praca stojąca okupiona jest bólem stawów, który częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Wczesne objawy zapalenia stawów mogą być podobne do przeziębienia lub grypy, pojawia się podwyższona temperatura ciała, osłabienie organizmu a nawet kaszel i ból gardła.Dużo rzadziej występuje kołatanie serca czy pokrzywka skórna.  Problem jest na

Czytaj więcej...

Równowaga układu hormonalnego kobiety

Równowaga układu hormonalnego u kobiet powinna być sprawdzana podczas regularnych badań. Żywienie ma kluczową rolę w poziomie estrogenów u kobiet, sprawdź na co zwrócić uwagę.Gdy organizm kobiety przestaje produkować estrogeny, rozpoczyna się okres menopauzy. Niekiedy związane są z tym nieprzyjemne objawy, takie jak uderzenia gorąca i

Czytaj więcej...