Zapytaj Medyka: zdrowie, medycyna, psychologia, diety

Informacje medyczne: profilaktyka zdrowotna, zdrowy styl życia, psychologia, diety, sport. Najnowsze publikacje i odkrycia naukowe. Zapytaj Medyka o co chcesz!

Odstawienie kofeiny powoduje bóle głowy

Napisane 01.11.2020 przez admin

Tagi: ból-głowy apteka parafarmaceutyk leki-przeciwzapalne kofeina kawa zdrowie medycyna lekarz tabletka

Ból głowy może być spowodowany odstawieniem kawy, do takich wniosków doszli amerykańscy naukowcy. Tabletka na ból głowy nie jest dobrym rozwiązaniem, lepiej zmniejszać dawki kawy.

Nie odstawiaj nagle kofeiny, bo może to spowodować bardzo złe samopoczucie. Miliony Amerykanów cierpią z powodu bólów głowy i innych uciążliwych objawów po odstawieniu kofeiny. Gdy próbuje się im wytłumaczyć przyczynę ich cierpień nie wierzą i są wręcz oburzeni: przecież takie dolegliwości z odstawienia kofeiny mogą mieć tylko kawowi "nałogowcy", pijący kawę litrami. Nieprawda. Ci cierpią najbardziej, ale odstawienie kawy czują nawet ci, którzy pili jedną-dwie filiżanki dziennie. Wiele osób odstawiających kofeinę i nie przyjmujących swej dotychczasowej dziennej dawki doświadcza bólów głowy częstokroć bardzo ciężkich. Ci, korzy w badaniach nad odstawieniem kofeiny mają ataki bólowe, określają je jako "tak silne, jak nigdy wcześniej". Niektóre osoby nie są w stanie funkcjonować prawidłowo i są czasowo niezdolne do jakiejkolwiek aktywności. Odstawienie kofeiny może powodować tak bardzo nasilone dolegliwości, że w ostatnich artykułach w "Amerykańskim Przeglądzie Psychiatrycznym" sugerowano, by uznać je za formę zaburzeń psychicznych. Dr Roland Griffiths ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa wykazał, że dolegliwości związane z odstawieniem kofeiny miewają nawet osoby przyjmujące jej bardzo mało - jedną kawę lub szklankę coli dziennie. Dr Griffiths wylicza inne, poza bólami głowy, objawy zespołu odstawienia; zmęczenie, lekka depresja, bóle mięśniowe, zdrętwienie, objawy ogólnego rozbicia (jak przy grypie), nudności i wymioty. W jednym z badań osoby pijące kawę, a pozbawione kofeiny miały objawy odstawienia o bardzo dużym niekiedy nasileniu. 52% miało bóle głowy, 11% depresję, niektórzy skarżyli się na ogólne rozbicie i bóle mięśni - (13%) tak silne, że łamiąc zasady testu przyjmowali dodatkowe środki przeciwbólowe. Objawy odstawienia zazwyczaj występują 12-24 godziny po ostatniej "dawce" kofeiny, narastają przez 20-48 godzin i zazwyczaj ustępują całkowicie po około tygodniu. Pewien 34-latek miał ciężkie, pulsujące bóle głowy, trwające od kilku do kilkunastu godzin i występujące najczęściej w ciągu Weekendu. Doktorzy przebadali go dokładnie i stwierdziwszy, ze me ma objawów żadnej choroby cielesnej, zlecili dalsze leczenie psychiatryczne. Nie wniosło ono nic, poza tym, że wykazano w badaniach wysoki poziom niepokoju. W końcu skojarzono dwie informacje uzyskane od pacjenta. Po pierwsze, przyjmował on dziennie osiem do dziesięciu tabletek przeciwko bólom głowy; zawierały one kofeinę. Po drugie, chwalił się, że pije więcej kawy niż ktokolwiek inny w jego biurze: dziesięć-piętnaście filiżanek każdego dnia. Okazało się, że Pan ten przyjmuje co dzień dawkę 1500 mg kofeiny! W czasie weekendów, będąc w domu, nie pil kawy w ogóle. Jego lekarz miał już więc rozpoznanie: bóle głowy spowodowane odstawieniem kofeiny. W ciągu kilku tygodni, w czasie których przekonany przez lekarzy pacjent powoli wycofał się głowy ustąpiły prawie zupełnie. Również poziom niepokoju osiągnął wartości prawidłowe.

Tabletki przeciwbólowe to nie zawsze najlepsza metoda na ból głowy, w przypadku odstawienia kawy najlepiej pomału zmniejszać jej dawki przed całkowitym odstawieniem.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poprzedni artykuł:Słodycze i agresja u dzieci?
Następny artykuł:Imbir pomaga na reumatyzm

Ćwiczeniami fizycznymi pokonasz stres

Jak sport pomaga radzić sobie ze stresem? Sport pomaga w aktywnym życiu, redukuje napięcia i zwalcza depresję. Wiele badań naukowych dowodzi, że to najlepsza metoda dbania o kondycję psychofizyczną.Ćwiczenia fizyczne na wiele różnych sposobów pomagają zredukować skutki stresu. Dzięki nim budujemy tkankę mięśniowy, poprawiamy krążenie krwi

Czytaj więcej...

Czosnek leczy nadciśnienie

Nadciśnienie pierwotne i wtórne, jak leczyć nadciśnienie tętnicze? Często oprócz wizyty u lekarza specjalisty warto dodatkowo wdrożyć zdrową dietę i stosować naturalne środki obniżające ciśnienie.Czosnek to legendarny lek ludowy, stosowany od wieków także w leczeniu nadciśnienia. Działanie jego potwierdziły współczesne badania. W

Czytaj więcej...